Pytania i odpowiedzi

S E K C J E :   J A K   K U P I Ć  /  L I C Y T O W A Ć   *   J A K   S P R Z E D A Ć  /  W Y S T A W I Ć   O B I E K T   N A   A U K C J I

 

Jak kupić / licytować?

 

W jaki sposób można wziąć czynny udział w aukcji?

 

K R O K 1

Utwórz darmowe konto na ArtBidLive.com. W tym celu dokonaj rejestracji poprzez wypełnienie obowiązkowych pól podając swoje imię i nazwisko, nazwę i nip firmy [o ile ewentualnych zakupów dokonywać będzie podmiot, który reprezentujesz], adres, numer telefonu, adres poczty elektronicznej, zaakceptuj ogólne warunki korzystania z platformy i politykę prywatności arrow-g07a41e1ff_1280.png (29 KB)kliknij przycisk w górnym pasku narzędzi: „Rejestracja”.

K R O K 2

Po rejestracji i założeniu konta dokonujesz wyboru, w której aukcji bądź aukcjach chcesz licytować wybrane przez siebie przedmioty aukcyjne.

K R O K 3

Aby móc licytować musisz zarejestrować się do konkretnej aukcji arrow-g07a41e1ff_1280.png (29 KB) kliknij przycisk: „Zarejestruj się do aukcji”.

K R O K 4

Po nadaniu przez organizatora aukcji statusu „Zaakceptowany”, możesz wziąć udział w aukcji bezpośrednio licytując arrow-g07a41e1ff_1280.png (29 KB) kliknij, po „wejściu” do katalogu aukcji, przycisk: „Licytuj” lub skorzystaj z tzw. mechanizmu podbić z limitem, który licytuje automatycznie do określonej kwoty w zastępstwie za Ciebie arrow-g07a41e1ff_1280.png (29 KB) kliknij przycisk: „Złóż ofertę z limitem”.

 

Czy zawsze do każdej aukcji trzeba się rejestrować oddzielnie?

 

Tak. Do każdej aukcji, w której chcesz wziąć udział i licytować wybrany przedmiot aukcyjny, musisz wcześniej się zarejestrować i uzyskać status „Zaakceptowany” nadany przez organizatora aukcji. Zalecamy, aby rejestrować się do aukcji z wyprzedzeniem czasowym.

 

Jakie dodatkowe opłaty ponosi ostatecznie Licytujący?

 

Wysokość opłat dodatkowych może być zróżnicowana i zależna jest od organizatora aukcji oraz konkretnego przedmiotu przeznaczonego do sprzedaży. Dodatkowe opłaty określone są zazwyczaj w regulaminach aukcji, z którymi zalecamy się każdorazowo zapoznać. Na ogół poziom tzw. opłaty aukcyjnej wynosi ok. 20%, którą wygrywający licytację musi zapłacić powyżej ceny aukcji. Do opłat dodatkowych mogą, choć nie muszą dochodzić koszty wysyłki i/lub droit de suite z tytułu praw autorskich.

 

Jak licytować?

 

W czasie aukcji licytujesz online w czasie rzeczywistym [przed i w czasie aukcji] lub przed rozpoczęciem aukcji możesz skorzystać z mechanizmu podbić z limitem [znanym tylko i wyłącznie Tobie] w sytuacji, kiedy nie możesz w danym czasie uczestniczyć w aukcji. Technologia uniemożliwia licytowanie przeciwko sobie.

Jaka jest różnica między aukcją na żywo, a aukcją online?

Aukcja na żywo odbywa się w określonym dniu, godzinie i miejscu. Podczas aukcji na żywo licytator akceptuje licytacje telefoniczne, internetowe za pośrednictwem usługi ArtBidLive.com, licytacje na żywo w sali sprzedaży oraz licytacje zlecone przez osoby, które nie mogły w danym czasie uczestniczyć w aukcji, aby ostatecznie określić finalną cenę młotkową i nabywcę każdego przedmiotu oferowanego do sprzedaży.

Aukcja online najczęściej odbywa się przez kilka dni. Od momentu aktywowania aukcji, możesz licytować online, składając swoje oferty, które mogą być przebite wyższymi ofertami innych uczestników. Licznik czasu wskazuje, ile czasu pozostało do zamknięcia licytacji dla poszczególnego przedmiotu. Jeśli kilku licytujących złoży oferty na ten sam przedmiot tuż przed zakończeniem, to licytacja automatycznie zostanie przedłużona do momentu aż zostanie wyłoniony oferent, który zadeklarował najwyższą cenę.

Jakie są wysokości postąpień w aukcjach na żywo i online?

Wysokości postąpień, zarówno w aukcjach na żywo i online, są takie same i pokazane są poniżej:

123.png (8 KB)

 

Nie mam pewności co do przedmiotu (jego autentyczność, stan itp.). Co mogę zrobić?

Jeśli masz pytania dotyczące przedmiotu lub aukcji, możesz skontaktować się z domem aukcyjnym. Jeżeli odpowiedź dalej budzi Twoje wątpliwości, nie bierz udziału w aukcji.

 

Skąd mam wiedzieć, że wygrałem licytację?

 

Otrzymasz powiadomienie e-mail, które pojawi się w Twoim profilu w zakładce „Wygrane przedmioty aukcyjne”..

 

Jak zapłacić za przedmiot, który wygrałem?

Wszelkie uzgodnienia dotyczące płatności i wysyłki są dokonywane bezpośrednio z organizatorem aukcji. Chociaż aukcjonerzy zazwyczaj wysyłają do Ciebie e-mailem fakturę z instrukcjami dotyczącymi płatności w ciągu 24-48 godzin po zakończeniu aukcji, możesz również skontaktować się z nimi bezpośrednio, aby podjąć dalsze kroki.

 

Jak wygląda sprawa wysyłki wylicytowanego przedmiotu?

 

Zasady wysyłki każdego organizatora aukcji mogą się różnić. Dlatego przed złożeniem ofert zalecamy zapoznać się z regulaminem i sekcją dotyczącą wysyłki lub bezpośrednio zadać aukcjonerowi w tym temacie pytanie.

 

Jaka jest polityka zwrotów?

 

Tak, jak w przypadku zróżnicowania polityki wysyłkowej poszczególnych organizatorów aukcji, podobnie ma się rzecz z odmiennością polityki zwrotów. Każdy organizator aukcji ma własne zasady i warunki dotyczące zwrotów, które możesz zobaczyć w regulaminie aukcji, w której chcesz wziąć udział.

 

Jak sprzedać / wystawić obiekt na aukcji?

 

Jak mogę wystawić na aukcję dzieła sztuki, antyki lub biżuterię?

 

Jeżeli chcesz zostać sprzedawcą i wystawiać swoje aukcje na naszej platformie aukcyjnej artbidlive.com  prosimy o informację na adres artbidlive@artbidlive.com  w celu utworzenia Konta Sprzedawcy.

Rejestracja do aukcji

Przez naciśnięcie przycisku „Zatwierdź rejestrację” akceptujesz regulamin aukcji.

Organizator aukcji w najkrótszym czasie określi Twój status.